Loading

Dünya Fikri Mülkiyet Günü 26 Nisan

Dünya Fikri Mülkiyet Günü Gençlik Galerisi, daha iyi bir gelecek inşa etmek için üreten ve 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü vesilesiyle aday gösterilen dünyanın dört bir yanından gençlerin eserlerini içeriyor.

Dünya Fikri Mülkiyet  Örgütü’nün  tam merkezinde.  Yeni nesil yenilikçiler, yaratıcılar, girişimciler ve politika yapıcılar.

Birlikte daha iyi  bir  gelecek inşa etmek için yaratıcılığımızı,   itici gücümüzü ve fikri mülkiyet  (IP) haklarımızı kullanabiliriz.

İnnovasyon  ve  Fikri Mülkiyetin yaşamak  istediğiniz  dünyayı nasıl  şekillendirebileceğine  dair  görüşlerinizi  paylaşın  ve  #WorldIPDay kullanarak  sohbete katılın.

 Yeni nesil yenilikçiler, yaratıcılar, girişimcilerden bazı örnekleri sizin için derledik.

Çevre I Dünya Fikri Mülkiyet Günü

Ana Carolina Villota

Probionar,  Kolombiya, Kurucu Ortak

 Daha iyi su kalitesi için biyolojik olarak parçalanabilen sıvı deterjanlar.

 Çevre  tutkusuyla 2015 yılında Ana Carolina,  biyolojik olarak parçalanabilen ve  su tasarruflu çamaşır ve  temizlik ürünleri üreten ve satan yeşil bir  işletme olan Probionar’ı kurdu.   Probionar,  Kolombiya’da su kullanımını azaltmayı ve deterjan  ve temizlik ürünlerinin   karbon ayak izini iyileştirmeyi hedefliyor.  Sürdürülebilirliğe kendini adamış olan  şirket, bulunduğu Nariño bölgesinde olumlu bir  etkiye sahiptir.  Ürettiği  çevresel  faydalara ek olarak,  şirket  bölgedeki 50’den  fazla aile  için iş yarattı.

Sağlık I Dünya Fikri Mülkiyet Günü

David Aguilar Amphoux

Biyomühendis, İspanya

 LEGO’dan  üretilen  ilk protez  kolun yaratıcısı, düşük maliyetli protezleri yaygın olarak kullanılabilir hale getirmek istiyor.

Polonya Sendromu olarak  bilinen göğüs  duvarı bozukluğu ile doğan David Aguilar Amphoux’un innovasyon yolculuğu erken başladı. Dokuz  yaşındayken, en sevdiği oyuncak olan LEGO’yu  kullanarak mekanik bir  kol yapmaya başladı.   İnnovasyona olan tutkusu onu   biyomühendislik okumaya ve   LEGO ile yapılan tamamen yapay protez de dahil olmak üzere çeşitli sosyal etki projeleri geliştirmeye yönlendirdi. Düşük maliyetli protezleri yaygın olarak erişilebilir kılmayı amaçlıyor.

” Engelliliğin üstesinden gelme hikayem hem  çocuklara hem de   yetişkinlere  hayallerine inanmayı,  onlar  için savaşmayı  ve sıkıntı karşısında  çökmemeyi  öğretiyor diyor David ”     İlham verin, motive edin ve farkındalık yaratın”

Yaratıcılık I Dünya Fikri Mülkiyet Günü

Maria Bravo Santillana

Mikrobiyoloji, Araştırmacı ile Veteriner Hekimi, İspanya 

Hayvan sağlığının hizmetinde  mikrobiyal araştırma.

“Genç kadınlar için bir ilham kaynağı olmayı  ve   onları dünyada iz bırakmaları   için  güçlendirmeyi umuyorum.   Geleceği birlikte şekillendirelim ve  fikirlerimizi,   hayallerimizi, gerçeğe dönüştürelim” diyor Maria Bravo Santillana. Extremadura   Üniversitesi’ndeki doktorası için yaban domuzu mikrobiyotasını inceleyen Maria,   antimikrobiyal      üretme yeteneğine sahip yeni bir bakteri türü keşfetti.   Keşfi,  hayvan sağlığını  optimize etmek için “Ingubal”  adı verilen  bir dizi ürünün geliştirilmesiyle sonuçlandı.

Enerji I Dünya Fikri Mülkiyet Günü

Fikri Mülkiyet danışmanlığı dışında projenin geliştirilmesi, fon alınması ve uluslararası aktörlerle buluşması konusunda da destek verdiğimiz Lightway kurucusu Hümeyra Ergin’in hikayesine kulak verin. İstanbul teknoparkta da yer alan projesi ile Dünya Fikri Mülkiyet Günü Gençlik Galerisinde yer aldı. Projeye oy vermek için tıklayınız.

Lightway Pigment

Light way reçine esaslı, parlak ve sert görünümlü son kat zemin kaplama sistemidir. Işık ve güneş enerjisinden beslenen ve karanlıkta 12 saate kadar ışık sağlayan bir uygulamadır. İş kazalarını önlemek dışında, tabela ışıklandırması ve aydınlatma ürünlerde kullanılabilecek bu ürün, enerji tasarrufu konusunda uluslararası bir çok yatırımcının dikkatini çekti.

Bu ve bunun gibi birçok başarı hikayesini açık kaynaklardan edinebilirsiniz. Bilgi Patent olarak, başarı hikayelerinin ilham veren doğasını anlıyoruz ancak başarının kendisi olmayı yeğliyoruz. Sizin de fark yaratan buluşlarınız mı var? Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bilgi Patent’in yurt içi ve yurtdışı partnerlerinin yardımı ile ve Bilgi Patentin desteğiyle, siz de buluşlarınızı ve girişimlerinizi uluslararası ölçekte ses getiren bir ürün haline getirebilirsiniz.

Sınai mülkiyet ve  fikri ve sinai haklar bağlamında dünya çapında girişimleri derleyen bu makale, Dünya Fikri Haklar Günü nedeniyle marka ve patent konusunda ve fikri mülkiyet hukuku ile ilgili bilgi edinmek isteyen girişimcilere yönelik,  Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Berçem Dinç tarafından çevrilmiş ve B Kurumsal editörleri tarafından kontrol edilerek yayınlanmıştır. Orjinal metine bu linkten ulaşabilirsiniz.