Loading

Tasarım

ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ

Tasarım, bir ürünün tümü veya bir parçasının, çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu görünümüdür. Biz bunu kısaca, bir ürünün görünüm biçiminin koruma altına alınması olarak da tanımlayabiliriz. Endüstriyel Tasarım tescil başvurusunun yapılabilmesi için, ürünün aşağıdaki kriterleri taşıması gerekmektedir.

Yenilik

Endüstriyel Tasarımlarınızın koruma altına alınabilmesi için öncelikle “dünyada yeni” olması gerekmektedir. Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise, o tasarım yeni kabul edilir. Tasarım, başvuru tarihinden önceki on iki ay içerisinde tasarımcı veya halefi veya bu kişilerin izni ile üçüncü bir kişi tarafından kamuya sunulur veya tasarımcı veya halefleri olan kişilerin suistimali sonucu kamuya sunulursa, endüstriyel tasarımın yeniliği etkilenmez.

Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorlarsa aynı kabul edilirler.(Yeni kabul edilmezler). Endüstriyel tasarım tescili 5 yıl için yapılır ve 5 yıllık süreler halinde, 25 yıla kadar uzatılabilir. 25 yıldan sonra endüstriyel tasarım ürünü herkesin kullanabileceği bir ürün haline gelir. Tasarımlarınızın koruma altına alınabilmesi için, ayrıca “ayırt edici niteliğe de sahip olması” gerekmektedir. Ayırt edicilik; endüstriyel tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenim ile bilinen herhangi bir endüstriyel tasarımın bu kullanıcı da yarattığı izlenim arasında belirgin bir farklılık olmasıdır.

BİLGİ PATENT FARKI ile ürünlerinizi rahatlıkla tasarım koruması altına alabilirsiniz. Öncelikle ürünün genel bir araştırması yapılmaktadır. Ürünün benzerinin bulunmaması durumunda endüstriyel tasarım başvuru işlemlerine başlanmaktadır. Ortalama tescil süreci, herhangi bir itirazın yaşanmaması durumunda, yaklaşık 5-6 ay kadar sürmektedir.