Loading

Patent Tescili Nedir?

Yeni olan, buluş basamağı içeren ve sanayiye uygulanabilir olan tüm buluşlar için patent belgesi alınabilir. Patent dokümanlarının hazırlanması özel bir teknik ve hukuksal bilgi gerektirir. Bu dokümanların kendilerine özgü bir yazım dili mevcuttur. Arzu edilirse, başvurulara çizimlerde eklenebilir. Tüm başvuru metin ve dokümanlarınızı, Bilgi Patent olarak olması gerektiği hazırlamakta ve başvurunuzu gerçekleştirmekteyiz. Belgenizi aldıktan sonra da, ödenmesi gereken yıllık patent harçlarını/ücretlerini, sizler için takip etmekte ve sizleri bilgilendirmekteyiz.

Patent evrakının hazırlığı, başvurusu, yayını, araştırma ve inceleme süreçleri, araştırma ve inceleme raporları olumsuz ise patent metninde gerekli değişikliklerin yapılması ve/veya gerekli itirazların yapılması ve belge ücretinin yatırılması süreçleriyle, bir patentin tescil sürecinin tamamlanması ortalama 3 yıl sürebilmektedir. Dolayısıyla böylesine meşakkatli bir süreci, konusunda yetkin bir patent firmasından yardım almaksızın başarıyla tamamlamak oldukça güçtür. Bilgi Patent olarak, buluşunuz için en kısa sürede patent belgesi alabilmeniz noktasında her zaman yanınızdayız.

Patent tescili ile ilgili ürününüzün/buluşunuzun/yönteminizin tüm üretim ve/veya kullanım haklarını, 20 yıl süre ile kendi tekelinize almış olursunuz. 3. kişiler ancak, bedeli mukabilinde, sizin yazılı lisans izninizle bu kullanımda bulunabilirler. Haksız/izinsiz kullanımlar durumunda ise, patent belgeniz sayesinde, taklit ürünlere el koyma, faaliyetten men, tazminat talebi dahil her türlü yasal yola başvurma imkanına kavuşmuş olursunuz.