Loading

Yurtdışı Marka Tescili

Marka başvurusu ve tescili hangi ülke de yapılmış ise, o ülkenin sınırları içerisinde markanın koruması elde edilmiş olunur.  İşletme sahiplerinin, ilgili marka konusu ürünleri ile ilgili ihracat, e-ticaret, başka bir ülkede ki kişi ya da firmalara bayilik verilmesi veya yurt dışında ki fuarlara katılma ihtiyacı gibi gerekçelerle, ilgili ülkelerde de markalarının korunmasını teminen, yurt dışında da marka başvurusu yapmaları büyük önem arz etmektedir.

Bağlı bulunan ülkede marka tescil hakkı alınmış iken, uluslararası marka tescilinin yapılmaması, oldukça olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Örneğin; tescilsiz markalı bir ürüne, gümrük kontrolü yapılırken el konulabilir. Tescilli markanın bir başka ülkeye ihracatının gerçekleştirilebilmesi için, ilgili markanın o ülke içerisinde de koruma altına alınması gerekmektedir. Bir firma, kendi ülkesinde yapmış olduğu yatırımları, ihracat yaptığı ülkede de koruma altına almaz ise, bir başka kişi ve firma tarafından, markanın tescili o ülke de alınabilir. Bu durumu bilahare düzeltmeye çalışmak ise, çok daha fazla maddi ve manevi kayıplara sebebiyet verebilir.

Öte yandan, tescilsiz markalı bir ürünün, hedeflenen pazarda yer alması da oldukça zordur.

Uluslararası tescil sistemleri sayesinde, tek bir başvuru ile birden çok ülke de başvuru gerçekleştirilebilmektedir. WIPO, EUIPO gibi küresel ofisler aracılığıyla veya bireysel ülke başvuruları yolu ile sizler için en uygun koşullarda olarak gerekli yurt dışı marka başvuru ve tescil süreçlerini yürütmekteyiz. Bu hususlarda ki tüm detayları, Ofisimiz ile iletişime geçerek temin edebilirsiniz.

Bilgi Patent, uzun yıllara dayanan marka ve patent sektöründeki tecrübeleri ile birçok müvekkili için, yurtdışı marka tescili işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmiştir.