Loading

E-Ticaret Siteleri İçin Marka Tescili

Uzunca bir süre marka ismi ve logo oluşturabilmek için uğraşan ve kendi markalarını oluşturarak markasını ileri taşımak isteyen girişimci kişiler veya firmalar için, marka tescili oldukça önemli bir husustur. Markanızın orijinalliğini ve değerini koruyabilmek, arttırabilmek için markanızın resmi olarak tanınması ve resmi olarak size ait olması gerekmektedir.

Marka tescili zorunlu bir koşul olmasa da, markanın gerçek ve resmi anlamıyla size ait olması ve taklit edilmemesi için, marka tescilinizin bulunması önemli bir kriterdir.

Marka Tescili Nasıl Yapılmaktadır?

Markanızı tescil ettirebilmeniz için Türkiye’deki tek resmi kurum, Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden markanız veya tasarımlarınız için tescil işlemi ya da patent başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu konuda Türk Patent ve Marka Kurumu’nun sitesini ziyaret edebilir, başvuru işlemleri ile alakalı olarak detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Türk Patent ve Marka Kurumuna bağlı olarak çalışan marka/patent vekilleri ile çalışma gerçekleştirebilir, tüm sürecin bir vekil firma tarafından yürütülmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda, profesyonel avukat, marka ve patent vekilleri ile hizmet veren Bilgi Patent firmasını tercih edebilirsiniz.

Marka Tescilinizin Olması Neden Gerekli ve Önemlidir?

Marka tescilinizin size sağlayacağı birçok avantaj mevcuttur. Bu avantajları, aşağıda sizler için derleyerek sıraladık.

Marka tescili, firmanızla ile ilgili önemli olan bilgileri anında kullanıcıya sunabilir.

Tescilli bir marka sahibi olduğunuzda, tüketiciler firmanız ile ilgili bazı fikirler edinebilirler. Markanızın tescilli olması, ürün yada hizmetlerinizin, resmi olarak tanınmış olduğunu ve resmi kurumlara kayıt ettirildiğini gösterecek olup, esasen tüm ticari faaliyetlerinizin de güvenilir olduğuna işaret edecektir.

Tescilli bir marka sahibi olmak, markanızın değerini arttırır.

Markanızın tescili olması, firmanızın ve markanızın değerini yükseltmektedir. Bu şekilde, markanın sadece size özel ve size ait olduğunu göstermeniz durumunda, markanızın değerini arttırabilirsiniz.

Markanız taklit edilemez.

Markanızın tescili gerçekleştirildiğinde, markanız başkaları tarafından kopyalanamaz. Bir şekilde taklit edilmesi durumunda ise, markanızın tescil edilmiş olunması sayesinde, gerekli tüm hukuki ve cezai işlemleri yasal olarak başlatabilirsiniz. Tüm bu hususlarda, yetkin hukukçu ve marka vekillerimizle sizlere en uygun şekilde yardımcı olmaktayız.

Marka tescilinizin olması ürün ve hizmetlerinizi de koruma altına alır.

Ürün ve hizmetlerinizi kopyalanmaması, başkaları tarafından kullanılmaması veya aynı isim altında ürünlerinizin satışının gerçekleştirilmemesi için, marka tescilinizin bulunması gerekmektedir. Markanızın tescilinin bulunması halinde, kendi ürettiğiniz orijinal ürünlerinizin de korunması için marka tescilinden faydalanmanız mümkündür. Dolayısıyla, tescilli bir marka oluşturduğunuz durumlarda, yalnızca marka isminizi ve veya logonuzu değil, aynı zamanda ürünlerinizi de koruma altına almış olursunuz.

Farklı olmanızı sağlar.

E-ticaret sektöründe marka tescili olmayan birçok firma bulunduğu için, markanızı tescil ettirmeniz, sektördeki rekabette kolayca diğer firmaların önüne geçmenizi sağlar. Markanızın (logo ve/veya isminizin) benzersiz olması ve bilinir hale gelmesi durumunda, firmanız ve ürünleriniz/hizmetleriniz, farklılık ve ayırt edicilik kazanacaktır.

Marka tesciliniz siz istemediğiniz sürece sürekli olarak sizde kalır.

Markanızı, tescil olduktan sonraki 10 yıl boyunca, herhangi bir ücret ödemeden kullanmaya devam edebilirsiniz. Markanızın kullanım haklarını, dilediğiniz zaman bir başkasına devir edebilir veya miras olarak bırakabilirsiniz. Markanızı kullanmaya devam etmek isterseniz, 10 yılın sonunda, yeniden harç bedeli yatırarak, markanızı koruma altında tutmaya devam edebilirsiniz. Dolayısıyla, her 10 yılda bir kez markanızı yenileyerek, markanızı ömür boyu kendi uhdenizde tutabilir ve markanızın herhangi bir kimse tarafından kötüye kullanılmasına engel olabilirsiniz.

Tescilli olan markanızın değerini arttırmanız mümkün olmaktadır.

Markanızın değeri ve bilinirliği arttıkça, marka tescilinizin de değerini yükseltmiş olursunuz. Bu sayede, ilerleyen süreçte bir nedenle markanızı devretmek istemeniz durumunda da, yüksek bedeller karşılığında markanızın devrini sağlayabilirsiniz.

MARKA KORUMA SÜRESİ

Kişi ve kurumların, sahip oldukları mal ve hizmetleri adlandırmak için kullandıkları isimler, aslında kişi ve kurumların markalarıdır. Belirli bir ürünü veya sunulan hizmeti temsil eden bu markalar, kişi ve firmaların üzerinde de kalıcı bir etkide bulunmaktadır.

Dolayısıyla, markaların maddi veya manevi olarak değerleri bulunmaktadır.  Markanızın mevcut haklarının yasal olarak korunmaması halinde, aynı sektörde faaliyet gösteren mevcut rakip firmalar veya yeni girişimci kişi veya firmalar, size ait markaları, bir şekilde sizden habersiz olarak kullanabilirler. Böyle bir durumu tespit ettiğinizde, herhangi bir şekilde itirazda bulunabilmek ve yasal olarak gerekli işlemleri yapabilmeniz için, markanızın tescil işlemlerini mutlaka daha öncesinde yaptırmış olmanız gerekmektedir. 

Marka başvurusu işlemleri; yapılmış olan marka başvurusunun Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenmesi, var ise 2 aylık marka yayın sürecinde gelen itirazın  değerlendirilmesi ve herhangi bir itiraz söz konusu değil ise yada itirazın reddine karar verilmiş ise markanın tesciline karar verilmesi aşamalarından oluşmaktadır.  Bilgi Patent ve Marka Ofisi olarak, sizlere tüm bu aşamalar süresince, gerekli yardımlarda bulunmaktayız.

Markam Tescil Başvurusu Sonrası Ne Olur?

Marka başvurusu gerçekleştirilmeden önce, markanız detaylı olarak marka uzmanları tarafından araştırılır ve markanıza ait olan marka sınıflarını belirlenerek başvurunuz tamamlanır. Markanızın tescil edilmesine karar verildiğinde de, artık bu sınıflar çerçevesinde markanız korunmuş olur.

Marka, tasarım veya patentinizi tescil ettirmeniz, sizlere yasal olarak geniş haklar tanır. Bilgi Patent ekibi, profesyonel kadrosu ile birlikte, yaklaşık 12 yıldır, tüm bu tescil süreçlerinde, siz değerli müvekkillerine hizmet vermektedir. Bu hususlarda daha detaylı bilgilere ulaşmak için bizleri arayabilirsiniz.

Yeni bir marka oluştururken veya mevcut işletme isminizi markalaştırırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi, markanızın tüm hukuki haklarının resmi olarak sizde olmasıdır. Bunu sağlamanın tek yolu da, Ankara’da bulunan ve tek resmi yetkili kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden marka tescili işleminizi tamamlamanızdır. Tüm bu işlemler için, bizler Bilgi Patent olarak yetkili vekil firma olmamız nedeniyle, sizlere en uygun koşullarda gerekli hizmeti sunmaktayız.